آنچه دیگران میخوانند

» کافه سلامت و مراقبت » علل شایع شب ادراری در بزرگسالان و روش درمان

تاریخ انتشار : 2020/01/28 - 22:58

علل شایع شب ادراری در بزرگسالان و روش درمان

علل شایع شب ادراری در بزرگسالان و روش درمان

دلایل شب ادراری در رخت خواب  در بزرگسالان و نحوه درمان آن
خیس کردن تخت و شب ادراری اغلب از کودکی شروع می شود. در واقع ، تا یک چهارم از کودکان مشكلات شب ادراری شبانه روز یا ادرار كردن در خواب را تجربه می كنند.با این حال شب ادراری فقط مختص کودکان نیست و بزرگسالان هم به این عارضه دچار می شوند.
تحقیقات نشان می دهد که خیس کردن رختخواب  در ۱ تا ۲ درصد بزرگسالان اتفاق می افتد. با این حال ، ممکن است این تعداد بیشتر باشد. برخی از بزرگسالان احتمالاً خجالت زده  می شوند یا مایل به صحبت با پزشک خود در مورد این مشکل نیستند.
اگر به عنوان یک فرد بزرگسال ، یک یا دو بار خیس کردن رخت خوابتان را تجربه می کنید ، احتمالاً جای نگرانی وجود ندارد. این اتفاقات ممکن است رخ دهد. با این حال ، شب ادراری مداوم و مکرر ، باعث نگرانی شما می شود و بهتر است با پزشک خود گفتگو کنید. بیایید نگاهی بیندازیم که چه چیزی می تواند باعث بروز این بیماری می شود و نحوه برخورد با این مسائل چیست.

دلایل احتمالی

مسائل هورمونی

هورمون ضد ادرار (ADH) به کلیه های شما هشدار می دهد تا تولید ادرار را کند کنند. بدن شما شبانه بیشتر هورمون تولید می کند تا شما را برای خواب آماده کند. این امر به محدود کردن نیاز شما به ادرار کردن در هنگام خواب کمک می کند. با این حال ، برخی از افراد به اندازه کافی ADH تولید نمی کنند و یا بدن آنها به خوبی به آن پاسخ نمی دهند. به نظر می رسد ناهنجاری های ADH در شستشوی خواب در شب نقش دارد ، اگرچه تئوری های مختلفی وجود دارد که عوامل مختلفی را برای ایجاد مشکل ارائه می دهد.
ترکیبی از مشکلات ADH ، مشکلات در بیدار شدن و خوابیدن به همراه مشکلات مثانه در روز اغلب منجر به این وضعیت می شود.
یک آزمایش ساده می تواند سطح ADH در خون شما را اندازه گیری می کند. اگر سطح پایین باشد ، پزشک شما ممکن است دارویی مانند دسموپرسین (ADH ساخته شده آزمایشگاهی) تجویز کند. پزشک شما ممکن است به دنبال شرایط اساسی باشد که می تواند سطح ADH را تحت تأثیر قرار دهد.

مثانه کوچک به این معنا نیست که نسبت به مثانه استاندارد کوچک تر است اما درعوض ، احساس می کند که با وجود حجم کمتری ادرار احساس پری و فشار می کند ، به این معنی که کوچکتر عمل می کند. این بدان معناست که ممکن است شما نیاز به ادرار کردن بیشتر در شب ها داشته باشید. ممکن است مثانه کوچک برای مدیریت در طول خواب مشکل باشد و شب ادراری را ایجاد کند.
آموزش مثانه برای افرادی که مثانه کوچک دارند ، مفید است. این استراتژی به بدن شما کمک می کند تا با نگه داشتن ادرار برای مدت زمان طولانی تر ، از تخلیه منظم جلوگیری کند. همچنین ممکن است بخواهید یک شب زنگ موبایلتان را تنظیم کنید و برای ادرار کردن از خواب بیدار شوید.

عضلات بیش فعال

ماهیچه های دترسور عضلات مثانه شما هستند. هنگامی که زمان خالی شدن مثانه شما پر می شود و منقبض می شوند ، آنها آرام می شوند. اگر این عضلات در زمان اشتباه منقبض شوند ، ممکن است نتوانید ادرار را کنترل کنید. این وضعیت را می توان مثانه بیش فعال (OAB) نامید.
انقباضات عضلات مثانه شما ممکن است در اثر سیگنال های عصبی غیر طبیعی بین مغز و مثانه شما یا تحریک کننده مثانه مانند الکل ، کافئین یا داروها ایجاد شود. این محصولات می توانند باعث کاهش پایداری عضلات شوند. این ممکن است باعث شود شما نیاز به تکرار ادرار داشته باشید.

تومورهای سرطان مثانه و پروستات می توانند مجاری ادراری را مسدود یا انسداد کنند. این ممکن است به ناتوانی در نگه داشتن ادرار ، به ویژه در شب منجر شود.
برای تشخیص سرطان ممکن است نیاز به معاینه فیزیکی و همچنین برخی از آزمایشات تصویربرداری باشد. معمولاً بیوپسی برای شناسایی سرطان ضروری است. درمان سرطان می تواند به کوچک شدن یا از بین بردن تومور کمک کند.

دیابت قندی

دیابت با قند خون کنترل نشده می تواند ادرار را تغییر دهد. هنگامی که قند خون زیاد است ، با افزایش کلیه قند ، میزان ادرار افزایش می یابد. این می تواند منجر به خیس شدن در رختخواب ، ادرار بیش از حد (بیش از ۳ لیتر در روز) و تکرر ادرار شود.
درمان دیابت اغلب انواع علائم ادراری را کاهش می دهد. درمان دیابت به طور معمول نیاز به ترکیبی از تغییرات در شیوه زندگی ، داروهای خوراکی یا تزریق انسولین دارد. برنامه درمانی شما بستگی به شما و سلامت کلی شما دارد.

آپنه خواب

آپنه انسدادی خواب نوعی اختلال خواب است که باعث می شود مکرراً متوقف شده و شروع به تنفس کنید. یک مطالعه نشان داد که ۷ درصد افرادی که دارای این اختلال خواب هستند ، دچار شب ادراری هستند. ادرار در طول خواب ممکن است شایع تر شود زیرا آپنه خواب بدتر می شود.
درمان آپنه خواب با فشار مداوم فشار هوا به شما کمک می کند تا بهتر نفس بکشید و بخوابید. همچنین می تواند علائم ثانویه مانند خیس شدن در تخت خواب را کاهش دهد.

دارو

برخی از داروهای تجویزی می توانند باعث تکرر ادرار و افزایش انقباض مثانه شوند. این ممکن است به خیس شدن از خواب منجر شود. این داروها شامل داروهای خواب آور ، ضد افسردگی و سایر موارد هستند.
ممکن است تعویض داروهای ادرار شبانه متوقف شود. اگر این دارو برای درمان بیماری دیگری ضروری باشد ، تغییر در شیوه زندگی ممکن است به شما در جلوگیری از خیس شدن از خواب کمک کند. هرگز بدون مکالمه با پزشک ، دارو را قطع نکنید.

ژنتیک

طبق منابع  معتبر شب ادراری می تواند ارثی باشد و از نسلی به نسل دیگر منتقل شود. هنوز مشخص نیست که کدام ژنها مسئولیت عبور از این بیماری را دارند. اما اگر والدینی دارید که شب ادراری را تجربه کرده است ، احتمالاً آن را تجربه خواهید کرد.
قبل از اینکه پزشک شب ادراری نامشخص را تشخیص دهد ، چندین آزمایش انجام می دهد تا دلایل احتمالی دیگر را رد کند. معالجه شستشوی غیرقابل توصیف بستگی به درمان علائم و جلوگیری از قسمت های بعدی دارد. این می تواند شامل تغییر در شیوه زندگی و داروها باشد.

اختلالات عصبی زیر ممکن است کنترل مثانه را مختل کند:

  • مولتیپل اسکلروزیس
  • اختلالات تشنج
  • بیماری پارکینسون

این می تواند به ادرار مکرر یا کنترل نشده در هنگام خواب منجر شود.
درمان این اختلال می تواند به سهولت در علائم و همچنین عوارض ثانویه مانند خیس کردن تختخواب کمک کند. اگر شب ادراری از بین نرود ، پزشک ممکن است معالجه خاصی را تجویز کند. این می تواند شامل تغییر در شیوه زندگی ، داروها و موارد دیگر باشد.

بهترین روش مراقبت از زخم دیابت
همچنین بخوانید

انسداد در دستگاه ادراری شما

انسداد می تواند جریان ادرار را مختل کند ، مانند:

  • سنگ کلیه
  • سنگ مثانه
  • تومورها

این ممکن است صدور رأی را دشوار کند. در شب ، این می تواند باعث نشت غیر منتظره ادرار و مرطوب شدن در رختخواب شود.
به همین ترتیب ، فشار یک سنگ یا تومور ممکن است باعث شود عضلات در مثانه به طور غیر ضروری منقبض شوند. این می تواند منجر به تکرر ادرار شود.
بعضی اوقات روشی برای برداشتن سنگهای بزرگتر یا خراب شدن آنها لازم است. سنگ های کوچکتر به طور معمول به خودی خود عبور می کنند.
درمان سرطان می تواند برخی از تومورها را کوچک کند ، اما ممکن است برخی دیگر با جراحی از بین بروند. پس از برطرف شدن انسداد ، باید کنترل ادرار بیشتری داشته باشید و کمتر از مرطوب شدن در رختخواب استفاده کنید.

عفونت مجاری ادراری

عفونت ادراری (UTI) می تواند باعث تکرر ادرار شود. UTI اغلب باعث التهاب و تحریک مثانه می شود که می تواند بی اختیاری و شب ادراری را بیشتر کند.

آناتومی

ادرار از کلیه های شما از طریق مجرای ادرار به مثانه شما جریان می یابد. هنگامی که وقت ادرار کردن است ، مثانه شما منقبض شده و ادرار را از طریق مجرای ادرار و خارج از بدن شما ارسال می کند. اگر هر یک از عناصر آن سیستم باریک ، پیچ خورده ، و یا نادرست شکل گرفته باشد ، ممکن است علائم یا مشکلات ادرار را تجربه کنید.
پزشک شما می تواند از آزمایشات تصویربرداری مانند اشعه ایکس یا سونوگرافی برای جستجوی ساختارهای غیر طبیعی استفاده کند. برخی ممکن است با عمل جراحی برطرف شوند. در موارد دیگر ، پزشک ممکن است روشهای درمانی و دارو را برای کمک به شما در قطع ادرار در خواب پیشنهاد دهد.

درمان علامتی

درمان برای مرطوب کردن در بستر بزرگسالان می تواند به سه دسته اصلی تقسیم شود:

درمان سبک زندگی

میزان مصرف مایعات را کنترل کنید

شب خود را بیدار کنید.

تنظیم زنگ خطر برای نیمه شب می تواند به شما در جلوگیری از خیس شدن از خواب کمک کند. یک بار یا دو بار در شب برای ادرار کردن بیدار شوید به این معنی است که اگر حادثه ای رخ دهد ، ادرار نخواهید داشت.

به طور منظم بخشی از روزمره خود را ادرار کنید.

در طول روز ، برنامه ای را برای زمانی که ادرار می کنید و به آن بچسبانید ، تعیین کنید. حتما قبل از خواب نیز ادرار کنید.

تحریک کننده های مثانه را کاهش دهید.

کافئین ، الکل ، شیرین کننده های مصنوعی و نوشیدنی های قندی ممکن است مثانه شما را تحریک کرده و منجر به تکرر ادرار شود.

داروها

بسته به علت ، چهار نوع اصلی از داروها برای درمان خیس کردن تخت بزرگسالان تجویز می شوند:

  • آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت های دستگاه ادراری.
  • داروهای آنتی کولینرژیک می توانند عضلات مثانه تحریک یا بیش فعال شوند.
  • دسموپرسین استات برای تقویت سطح ADH ، بنابراین کلیه های شما از تولید ادرار به همان میزان در شب متوقف می شوند
  • مهارکننده های ۵-آلفا ردوکتاز ، مانند فیناستراید (Proscar) ، پروستات بزرگ شده را کوچک می کند.

عمل جراحي

تحریک عصب ساکرال

در طی این روش ، پزشک برای جلوگیری از انقباضات غیر ضروری ، دستگاه کوچکی را ارسال می کند که سیگنال هایی را به عضلات مثانه شما ارسال می کند.

سیستوپلاستی صدف (تقویت مثانه).

پزشک مثانه شما را قطع کرده و یک تکه ماهیچه روده وارد می کند. این عضله اضافی به کاهش ناپایداری مثانه و افزایش کنترل و ظرفیت کمک می کند تا بتوانید از خیس شدن در بستر جلوگیری کنید.

میکتومی Detrusor.

ماهیچه های دترسور انقباضات موجود در مثانه شما را کنترل می کنند. این روش برخی از این عضلات را از بین می برد که به کاهش انقباضات کمک می کند.

ترمیم پرولاپس ارگان لگن.

این امر ممکن است در صورت داشتن ارگان های تولید مثل زن که وضعیتی ندارند و مثانه را فشار می دهد ، لازم باشد.

آیا شب ادراری با ادرار شبانه یکیست؟

خواب خوب شبانه به شما کمک می کند تا صبح احساس شادابی و طراوت کنید. اما در صورتی که خواب راحت نداشته باشید می تواند شادابی شما را در طول روز بگیرد.
اگر احساس کردید که هر شب بیش از دو بار برای ادرار کردن بیدار می شوید ، ممکن است حالتی به نام ادرار شبانه داشته باشید. این مورد بیشتر در افراد بالای ۶۰ سال دیده می شود.
ادرار کردن شبانه با شرایطی مشابه به نام شب ادراری (خیس کردن تخت) نیست. شب ادراری زمانی است که شما نمی توانید نیاز خود را برای شب ادرار کردن کنترل کنید. در حالی که ادرار شبانه به طور معمول باعث از بین رفتن خواب می شود ، می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد.

چه عواملی باعث دفع ادرار شبانه می شود؟

پیری یکی از بزرگترین عوامل موثر در ادرار کردن شبانه است.
با افزایش سن ، بدن مقدار کمتری از هورمون ضد ادراری تولید می کند که به ما در حفظ مایعات کمک می کند. این منجر به افزایش تولید ادرار به ویژه در شب می شود. همچنین عضلات موجود در مثانه با گذشت زمان می توانند ضعیف شوند و نگه داشتن ادرار در مثانه دشوارتر می شود.
پیری تنها عامل مؤثر در ادرار کردن شبانه نیست. سایر دلایل شایع شامل عفونت های مزمن دستگاه ادراری ، نوشیدن مایعات اضافی (به ویژه کافئین دار و الکلی) قبل از خواب ، عفونت باکتریایی در مثانه و داروهایی که باعث تشویق ادرار می شوند .
ممکن است زنان در اثر بارداری و زایمان ، ادرار مکرر را تجربه کنند. این شرایط می تواند عضلات کف مثانه و لگن را تضعیف کند.
در بعضی موارد ، دفع ادرار شبانه علامت یک بیماری پزشکی اساسی است. بیماری و شرایط همراه با ادرار مکرر شامل نارسایی مزمن کلیه ، نارسایی احتقانی قلب ، دیابت و بزرگ شدن پروستات است.

در پایان

اگر فرد بالغی هستید که مکرراً دچار شب ادراری هستید ، این ممکن است نشانه مشکل اساسی باشد. جستجو برای معالجه برای متوقف کردن شب ادراری و درمان مسئله ای که باعث آن می شود مهم است.
برای گفتگو در مورد اتفاقات با پزشک ملاقات کنید. آنها علائم ، تاریخچه سلامتی ، سابقه خانوادگی ، داروها و جراحی های قبلی شما را مرور می کنند. پزشک ممکن است یک سری آزمایشات را انجام دهد تا به دنبال علت اصلی باشد

 

منبع:banotv.com

بازنشر:کافه میکاپ


برچسب ها : , , , , , , , , ,
دسته بندی : کافه سلامت و مراقبت
ارسال دیدگاه